Przedszkolaki z najstarszych grup poznają świat osób niewidomych

Dzieci z naszego przedszkola dzięki uprzejmości zaproszonych gości z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Opolu zapoznały się z życiem codziennym i funkcjonowaniem osób niewidomych. Dowiedziały się także jak rozpoznać, kiedy niewidomy prosi o pomoc i jak tej pomocy udzielić. Dzięki tym warsztatom z ciekawym pokazem i opisem wykorzystanych rekwizytów nasi wychowankowie mogli wczuć się w rolę osoby, która nie widzi, zdali sobie sprawę jak to jest poznawać świat wyłączając zmysł wzroku i że są wśród nas dzieci, rówieśnicy, które nie widzą.

My, tylko na chwilę wcieliliśmy się w ich rolę, ale ta chwila była doskonałą lekcją zrozumienia osób niepełnosprawnych. Nasi niewidomi koledzy także poznają świat przez różne publikacje, książki, z których uczą się dzięki alfabetowi Braille’a. Dowiedzieliśmy się jak dzieci niewidome i niedowidzące poruszają się, jak powstaje wypukły rysunek ze specjalnej wygrzewarki. Oglądaliśmy specjalną białą laskę, która służy do wyczuwania przeszkód, dowiedzieliśmy się, że często pomocny jest pies przewodnik, którego nie można zaczepiać, ponieważ jest „w pracy”. Oglądaliśmy paluszkami ilustrowane książeczki o różnej fakturze i tłoczeniu. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu i nowe doświadczenia.

Tekst: Marta M.

 

Topnet Copyright © 2014. Polityka prywatności.