Zajęcia otwarte „Zimowe cyferki” w grupie pszczółek

Dnia 3.02.2010 r. odbyły się zajęcia matematyczne z udziałem dzieci i rodziców grupy V. Dzieci mogły wykazać się nabytą wiedzą i szybkością działania. Zajęcia oparte były o elementy programu wychowania matematycznego E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej „Dziecięca matematyka”. W edukacji matematycznej dzieci przedszkolnych bardzo ważne są osobiste doświadczenia dziecka i możliwość działania na konkretach. Nie wystarczy tylko wyjaśnienie i tłumaczenie. Własne doświadczenia to podstawa do budowania przez dziecko pojęć i umiejętności. Zadania dawały dzieciom możliwość manipulowania na liczmanach i konstruowania działań z wykorzystaniem graficznego zapisu cyfr i znaków matematycznych. Dzieci przeliczały swobodnie w zakresie 10 w aspekcie kardynalnym i porządkowym, doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania, tworzyły zbiory elementów o takich samych cechach. Wiele radości wychowankom dostarczyły zabawy ruchowe z rodzicami i wspólna „Zgadywanka - czyj to głos” – matematyczny wierszyk czytany przez ukrytych na sali rodziców. Nauka matematyki w przedszkolu jest bardzo przyjemna. Rodzice z radością obserwowali swoje pociechy, jak z wielkim zaangażowaniem pokonywały kolejne trudności. Dziękujemy za uczestnictwo i mile spędzony czas.

Marta Macierzyńska